Málo peněz nemusí být překážkou pro začátek investování. Existuje řada možností, kam umístit své finanční prostředky i s omezeným kapitálem. Do čeho se vyplatí investovat s málem peněz, jak maximalizovat svůj potenciální výnos a jak udělat svou první investici?
Investování je cestou k budování finanční stability a dosažení dlouhodobých cílů, ačkoliv mnoho lidí si myslí, že k investování potřebují velké množství peněz. Nicméně, i s málem peněz existuje řada možností, kam investovat a začít budovat své finanční portfolio.
Do čeho investovat jako student? Jak investovat peníze efektivně a do čeho se vyplatí investovat i s menším obnosem peněz?
Obsah článku
Tipy na investování s nedostatečnými financemi
Výhody investování v malých částkách
Možnosti, do čeho investovat
Základy prvních investic
Investování s málem
K investování je důležité, abyste si vytvořili nějakou rezervu. Dobrou zprávou však je, že tato rezerva nemusí být nijak vysoká. Ve finále stačí, když si měsíčně ušetříte pár stovek.
Ušetřit něco málo měsíčně těžké není, všechno je to přeci jen o prioritách, které když přehodnotíte, určitě nakonec volné prostředky k investování objevíte.
Tak schválně! Zkuste si na papír napsat, anebo v hlavě vybavit, za co tak nejčastěji utrácíte a jaké výdaje nejsou pro vás životě důležité. Zkrátka co si můžete dovolit odepřít?
Možná chodíte až příliš často na pivo, kafe, anebo nakupujete hlouposti za pár dolarů na Aliexpressu. Dolar sem, dolar tam a najednou je z toho 20 dolarů, které by se už daly šikovně investovat. Nemusíte čekat a střádat větší sumu peněz.
Když to přepočtete, je dvacet dolarů při dnešním kurzu skoro 500 Kč. Spousta lidí se mylně domnívá, že k investování potřebují velký budget. Jenomže otázkou je, kolik je vlastně velký budget. Pro studenta například 4,000 Kč, pro zaměstnance třeba 40,000 Kč.
Než čekat, až naspoříte tuto sumu, je rozumnější investovat menší částky. Začít klidně můžete i tou pětistovkou. Vlastně to je to nejlepší, co můžete udělat, když s investováním teprve začínáte.
Proč a jak investovat peníze po menších částkách?
Základům investování se pochopitelně naučíte v knížkách a na odborných webových stránkách, nejvíc vás vždycky naučí vlastní zkušenost. A vlastní zkušenost bohužel něco stojí. Nejde jenom o čas, který nad samostudiem strávíte, jde také o peníze, o které, ať už chcete anebo ne, přijdete. Jak investovat peníze efektivně a na co je dobré nezapomínat?
V první řadě je dobré pamatovat na ztráty. Každý o nějaké peníze přijde, než se investovat naučí. A až jednou bude umět správně investovat, ztrátám se stejně nevyhnete. To k tomu zkrátka patří.
Když bude malý počáteční kapitál, budou zákonitě malé i ztráty. Takže vás to nebude až tak bolet. A platí to samozřejmě i naopak. Když vám bude investice hezky vydělávat, při nízkém kapitálu bude vydělávat málo.
Než však investujete jakoukoli větší částku, je důležité mít už jasno, do čeho se investovat vyplatí a co vám pravděpodobně vydělá peníze.
Do čeho se vyplatí investovat i s málem?
Když vedle sebe uvidíte takto napsaná slova, jako jsou kryptoměny, podílové fondy, akcie a zlato, co myslíte? Do kterého z těchto aktiv je v dnešní době nejvýhodnější investovat? Jsou to kryptoměny? Jsou. Jsou to i ty podílové fondy, akcie a zlato, do čeho se vyplatí investovat.
Kryptoměny zažívají svá slavná období růstů a také pádů. Bezesporu jsou však skvělou investiční příležitostí, a to zejména do budoucna. Důležité je jen vsadit na tu správnou.
Kryptoměny nejsou jen bitcoin
Ano, bitocin je velice drahý, o bitcoinu tady není vlastně vůbec řeč. Jsou i jiné kryptoměny, mnohem nadějnější, jen zkrátka teď ještě nepřišel jejich čas. Ať to bude Ethereum, Litecoin, Monero nebo třeba XRP, jejich nespornou výhodou oproti bitcoinu je fakt, že zatím nejsou drahé, protože veškerou pozornost na sebe stále ještě pořád strhává hvězdný bitcoin.
I právě proto je samostudium tolik důležité. Jedině tak dokážete nakonec sami odhadnout dobrou investiční příležitost, ať už hovoříme o kryptoměnách anebo akciích nadějných firem, které sice mají obrovský potenciál, na svou chvíli teprve čekají, podobně jako ty kryptoměny.
I zlato se dá koupit za 500 Kč
Pokud se vám však investice do kryptoměn anebo do cizího podnikatelského záměru zdá jako příliš riskantní, vložit peníze můžete klidně do zlata. Zlaté cihličky už dávno nejsou investičním kovem bohatých lidí, kteří nevědí, kam přebytek peněz ze strachu z inflace schovat.
Investovat může každý, kdo měsíčně ušetří pár stovek. Investiční zlato je něco jako spoření, kam si po malých částkách odkládáte peníze. A až jednou dosáhnete své cílové částky, bude vám vydána zlatá cihla o hmotnosti, kterou jste si na začátku zvolili.
Cena zlata roste pomalu, zato stabilně. Zatímco dnes dostanete za jednu trojskou unci (31,3 g) více jak 35 tisíc korun, před 24 lety (v roce 1995), byste dostali jen 10,297 Kč.
Jak vidíte, tak investičních příležitostí je opravdu spousta a to jsme zmínili jen pár z nich. Je na vás, pro jakou se nakonec rozhodnete. Vždy mějte na paměti risk, který je s každým druhem investování spojený. Nikdy neriskujte peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Přejeme hodně štěstí.
Jak udělat svou první investici
Investování může být cestou k budování finanční stability a dosažení dlouhodobých cílů, mnoho lidí se na druhou stranu obává, že neví, jak začít. Pokud jste jedním z nich, nebojte se. Udělat svou první investici nemusí být tak složité, jak by se mohlo zdát. Co mít tedy na paměti při situaci, jak udělat svou první investici?
První investice – jak na to
1. Stanovte si cíle:
- Čeho chcete investováním dosáhnout? (důchod, dům, nouzový fond)
2. Vzdělávejte se:
- Seznamte se se základy finančního trhu a investování.
3. Stanovte si rozpočet:
- Investujte jen peníze, které si můžete dovolit ztratit.
- Mějte nouzový fond.
4. Vyberte si investiční platformu:
- Vybírejte podle vašich potřeb a cílů.
- Zvažte online brokery s jednoduchým investováním.
5. Diverzifikujte:
- Investujte do různých typů aktiv, odvětví a regionů.
- Snížíte tím riziko a maximalizujete výnosy.
6. Buďte trpěliví:
- Investování je dlouhodobá hra.
- Nečekejte rychlé výsledky.
- Držte se strategie i v těžkých časech.
7. Začínat s investováním se nemusíte bát:
- S trochou přípravy a znalostí to zvládnete.
- Investujte s rozvahou a věřte v sebe.
Než začnete investovat, je důležité si stanovit jasné finanční cíle. Ptáte se, co chcete svými investicemi dosáhnout? Chcete spořit na důchod, koupit si nový dům, nebo jen vytvořit nouzový fond? Zodpovězení těchto otázek vám pomůže vybrat správné investiční strategie a produkty.
Před tím, než začnete investovat, je užitečné se seznámit s základy finančního trhu a investování. Čtěte knihy, sledujte odborné webové stránky a poslouchejte podcasty o investování. Čím lépe porozumíte základním konceptům a strategiím investování, tím lépe budete schopni spravovat své investice.
Než začnete investovat, stanovte si rozpočet, který chcete investovat. Neinvestujte peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Je také důležité mít dostatečně velký nouzový fond, abyste pokryli neočekávané výdaje, aniž byste museli prodávat své investice.
Když jste připraveni investovat, vyberte si investiční platformu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám a cílům. Mnoho brokerů nabízí online platformy, které umožňují jednoduché a pohodlné investování do různých aktiv, jako jsou akcie, fondy, ETF či kryptoměny.
Vyzkoušet lze třeba eToro. Co je eToro? eToro je inovativní sociální investiční platforma, která umožňuje investovat do široké škály finančních nástrojů a také kopírovat obchody úspěšných investorů. To je ideální pro začínající investory.
Abyste minimalizovali riziko, je důležité diverzifikovat své investice. To znamená, že investujte do různých typů aktiv a odlišujte své investice podle různých odvětví a regionů. Diverzifikace vám pomůže snížit riziko a maximalizovat potenciální výnosy.
Investování je dlouhodobá hra. Nečekejte okamžité výsledky a nebuďte unáhlení ve svých rozhodnutích. Buďte trpěliví a držte se své investiční strategie i v dobách turbulence na trhu.
Začínání s investicemi může být děsivé, naštěstí s trochou přípravy a správných znalostí můžete udělat svou první investici s důvěrou a klidem. Sledujte své cíle, investujte opatrně a věřte ve své schopnosti dosáhnout finančního úspěchu.